Metal & Design

deLorentis to Firma Projektowania Artystycznego i Produkcji, w której powstaje nowa i oryginalna kolekcja zegarów ściennych wykonanych w technologii cięcia laserem w metalu. prezentujące nową i unikalną kolekcję zegarów ściennych wykonanych dzięki technologii cięcia laserowego w metalu.
deLorentis to marka pod którą rozpowszechniane są zegary i dekoracje ścienne tworzone przez firmę Tolonensis Creation która została stworzona przez Jacques Lahitte, francuskiego twórcę zamieszkałego w Warszawie.
Wall clock deLorentis
W kolejnych częściach tego blogu będziemy przedstawiać naszą pierwszą kolekcję zegarów w całości zaprojektowanych i wyprodukowanych w naszym Atelier. Projekt ten to owoc refleksji zmierzającej do zaoferownia każdemu możliwości nabycia pięknego przedmiotu dekoracyjnego, oryginalnego i jedynego w swojej formie.
Do tego celu wybraliśmy zegar ścienny, który integruje się we wnętrzach tak różnorodnych jak to tylko możliwe.

Naszym pierwszym zamysłem było swego rodzaju odejście od zegarów tradycyjnych, zegarów tanich pochodzących z rynków azjatyckich, zegarów klasycznych, często identycznych. Koncepcja deLorentis oparta jest na pełnej kreatywności, a modele zegarów pogrupowaliśmy wokół trzech pierwszych wątków tematycznych:

  • Classic z modelami inspirowanymi stylami dekoracyjnymi,
  • Graphic z serią modeli o różnorodnej kompozycji,
  • Natura z tematyką przedstawiającą zwierzęta.

deLorentis osiągnął swój cel: zaprojektował modele zegarów całkowicie oryginalne i dekoracyjne pokonując liczne przeszkody techniczne związane z technologią cięcia laserem metalu, uzyskując finezję oraz oraz cięcie modeli kompleksowych. Jeśli chodzi o partię mechaniczną zegarów, wybraliśmy dwóch niemieckich partnerów wyspecjalizowanych w zegarmistrzostwie profesjonalnym oraz produkcji aluminiowych wskazówek i precyzyjnych mechanizmów kwarcowych.

Od papieru do metalu, wykonanie zegara

Po pojawieniu się w latach 80-tych, znaczącym rozwoju w ostatnich latach, technologia cięcia laserem pozwala dzisiaj na produkcję elementów bardzo precyzyjnych.
Technika cięcia laserem metalu stosowana jest głównie w świecie przemysłu do produkcji różnorodnych częsci na potrzeby sektora motoryzacyjnego, metalurgii… deLorentis przyswoił zasady koncepcji i produkcji technologii cięcia laserem metalu do tworzenia swoich modeli zegarów.
Wyjątkowość i kompleksowość form wymagaja brania pod uwagę licznych ograniczeń takich jak nagrzewanie się metalu, wybór sekcji i optymalizacja prędkości cięcia lasera. Cięcie modeli musi być perfekcyjne, części staną się przecież przedmiotami dekoracyjnymi.
Przed dojściem do etapu produkcji, konieczne jest przejście innych koniecznych etapów.
Zaczynają się one od tworzenia samej koncepcji i urzeczywistnienia pomysłu ołówkiem na papierze. Ja sam inspiruję się tematyką i oryginalnymi formami graficznymi, które odnajduję w codziennym życiu i poszukiwaniach oryginalności. To co jest atutem proponowanych przez nas modeli, to mozliwość pracy na surowej materii, metalu co pozwala nam na wyrażenie finezji i unikalności formy.

To właśnie na tym etapie, pomysł musi wziąć pod uwagę ograniczenia techniczne związane z technologią cięcia laserem. Kiedy szkic koncowy zostanie osiągnięty, przetwarzam go numerycznie, od tej pory tworzenie modelu zegara odbywa się już na komputerze, przy tworzeniu plików wektorowych w którym wszystkie narysowane formy są przekształcane w segementy i łuki okręgu.
Oczywiście, operacja ta nie jest zautomatyzowana, zatem każdy element rysunku jest odzielnie przekształcany i modyfikowany, biorąc ciągle pod uwagę ograniczenia techniczne technologii i sposób przesuwania się promieni lasera. Tak otrzymanemu plikowi jest jeszcze daleko do wykorzystania. Zanim stanie się on kompatybilny i czytelny dla oprogramowania maszyny, która używa szczególnego formatu,musi być poddany jeszcze kilku etapom.
W tym stadium, wykonujemy pierwsze próby i dokonujemy generalnej korekty formy. Jeżeli jakość form okazuje się satysfakcjonująca, możemy przystąpić do produkcji serii modeli.

Tolonensis Creation - French Design - Zegar BIRDY
Tolonensis Creation – French Design – Zegar BIRDY © Tolonensis Creation
Zegar scienny Birdy © Tolonensis Creation
Zegar scienny Birdy © Tolonensis Creation

Kompleksowość form zegarów wymaga, aby w większości przypadków podczas procesu cięcia stosowane były tzw. mikrozłączenia (zapobieganie odpadaniu wyciętych elementów w czasie pracy lasera), które zdejmowane są ręcznie po zakończeniu procesu.
Następny etap to malowanie modeli.

Zapraszam do obejrzenia strony FAQ gdzie znajdziecie wszystkie informacje dotyczące produktów, sprzedaży, dostawy i gwarancji.

Zegary ścienne deLorentis (polski)
Wall clocks deLorentis (english)
Horloges murales deLorentis (français)
Design Tolonensis Creation

Wall clock deLorentis